Vem är jag?

Jag heter Axel Göthberg och är född år 1999. I juni för 2 år sedan tog jag studenten från Hersby Gymnasium. Efter 11-månaders värnplikt vid Livgardet arbetar jag numera inom Svenska Kyrkan. På fritiden är jag engagerad i Kristdemokraterna på Lidingö och har förmånen att få ha flertalet politiska uppdrag.

Jag är uppvuxen på Norra Lidingö och bor numera på Näset.

Därför valde jag Kristdemokraterna

Jag valde framför allt KDU för snart sex år sedan, och anledningen till det var för att jag sympatiserar med KDUs klassiska borgerliga politik, sänkta skatter, strängare straff, starkare försvar men framförallt att samhället är större än staten. På lokalnivå blir det tydligt, vissa partiet tenderar till att tro att man kan styra en kommun som ett företag. Vi kristdemokrater däremot, vi är realistiska och inser att det inte fungerar på det viset och att beslut måste grunda sig utifrån en sund människosyn.

Politiska uppdrag

Ideella uppdrag

Sekreterare, Hersby Gymnasiums Elevråd

September 2017 — Maj 2018

Vald av över 50 elevombud till Hersby Gymnasiums elevråds sekreterare.

Matchledaransvarig, IBF Offensiv Lidingö

Augusti 2016 — Maj 2018

Ansvarig för tillsättning av matchledare till IBF Offensivs Lidingö samtliga hemmamatcher för spelare yngre än 12 år.

Elevambassadör, Hersby Gymnasium

September 2015 — Juni 2018

Deltagit som elevambassadör på Hersby gymnasiums samtliga öppna hus, samt på gymnasiemässan år 2015, 2016 samt år 2017.

Lagkapten, IBF Offensiv Lidingö p99

September 2013 — April 2016

Vald av IBF Offensivs p99 lag att vara deras lagkapten. Detta innebar att samordna och hålla ihop laget samt främja sammanhållningen inom truppen.

A-lagsråds representant, Källängens skola

Augusti 2014 — Juni 2015

Vald av klass 9D att vara en av klassens två A-lagråds representanter.

Arbetslivserfarenhet

Tidvis tjänstgörande soldat på 12:e motoriserade skyttebataljonen, Livgardet, Kungsängen

Juli 2019 — Nuvarande


Vikarierande församlingspedagog, diakoniassistent & kyrkvaktmästare på Lidingö församling, Svenska kyrkan

Oktober 2019 — Nuvarande


Vårdadministratör på Nya Karolinska Sjukhuset

September 2019 — Oktober 2019

Vårdaministrationsavdelningen tema cancer, patientområde bröst-, endokrina tumörer och sarkom.

Konfirmationsledare på Lidingö församling, Svenska kyrkan

Januari 2017 — Augusti 2020

Bland annat varit med till Åre, Marielund, Rom m.fl.

Kursledare på Komtek, Lidingö

Augusti 2015 — Maj 2018

KomTek är en kommunal teknik- och entreprenörskola, ungefär som kommunala musikskolan fast med teknik.

Distriktsdomare på Stockholmsinnebandyförbund, Stockholm

Augusti 2015 — Maj 2018

Distriktsdomare för Stockholms innebandyförbund.

Föreningsdomare på Innebandyföreningen Offensiv Lidingö, Lidingö

Augusti 2013 — Maj 2018

Föreningsdomare innebär att man dömer matcher i sin egna förening. De spelare man dömer är barn yngre än 12 år.

Innebandytränare på Innebandyföreningen Offensiv Lidingö, Lidingö

Augusti 2013 — December 2016


Kassör på Ica Nära Rudboda, Lidingö

December 2015 — Augusti 2016


Ansvarig för trycksakutdelning i eget distrikt på Svensk Direktreklam, Lidingö

November 2013 — Januari 2014


Fritidsintressen

På fritden spelar jag gärna innebandy, löptränar inför Lidingöloppet eller går på gymmet.

Kontakta Mig

Har ni några frågor, funderingar eller ideér så får ni mer än gärna kontakta mig. Jag finns på följande ställen: